Menu

Z głową w... chmurkach

Listy, książki, filmy, przemyślenia... a wszystko przy dobrej herbacie i blasku świec...

Kilka słów o przyjaźni

pochmurnaaa

Inny słownik języka polskiego PWN pod redakcją profesora Mirosława Bańki, czy jak kto woli Bańko podaje, że przyjaźń to

więź łącząca przyjaciół, oparta na sympatii, zaufaniu, wzajemnej pomocy itp.

 Słownik ten powstał w 2000 roku, a więc nie tak dawno temu. Definicja wydaje się zatem dość aktualna. Co ciekawe, jego poprzednik z końca lat 70. ubiegłego stulecia, pod redakcją profesora Mieczysława Szymczaka podaje definicję podobną, choć nie jednakową. Czytamy w nim, że przyjaźń to

bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możności liczenia na kogoś w każdej okoliczności; życzliwość, serdeczność okazywana komuś; bezinteresowna, dozgonna, niezachwiana, prawdziwa, serdeczna, szczera, wzajemna, zażyła.

Zwróćmy uwagę, jak na przestrzeni trzydziestu lat ewoluowała definicja słowa przyjaźń. Wydaję się to dość logiczne zważywszy na to, że najczęściej wypowiadanym zdaniem na moim kierunku studiów jest „Język dąży do uproszczeń”. W końcu, niby obie definicje mówią to samo, ale jedna ma trzy linijki, a druga tylko jedną. Ta pierwsza bogata w przymiotniki określające tak naprawdę, jaka prawdziwa przyjaźń być powinna, została zastąpiona bardzo powierzchownym określeniem uczucia, przecież tak niejednoznacznego. Według mnie, to pozorne podobieństwo, niestety niesie za sobą nie tylko oszczędność w druku, ale także zmianę znaczenia i rozumienia tych słów.

c5e9ac4e9f2738f9b6b352bbcd3b76e5

W dzisiejszych czasach ewidentnie mamy problem z zawieraniem nowych znajomości, a co dopiero przyjaźni. Naukowy biją na alarm. Jesteśmy społecznymi kalekami, choć to nie do końca nasza wina. Żyjąc w świecie owładniętym technologiczną gorączką nie mamy wyjścia. Możemy poddać się tej tendencji lub wypaść z gry. Nie oszukujmy się, nikt nie chce zostać odrzutkiem, więc każdy z nas brnie w to dalej, czy tego chce, czy nie.

Fala mediów społecznościowych zalewa nasze dotychczasowe spojrzenie na rzeczywistość i powoduje, że zaczynam być produktami swojego pokolenia. Amebami, zapatrzonymi w ekrany smartphonów, tabletów, Ipadów i innych tego typu urządzeń. I nie próbuj się teraz oburzać, że to nie Ty. Wszyscy na to chorujemy. I Ty i ja. Jednak ja z tym walczę, a Ty?

Nie umiem i może nawet nie chcę się od tego odciąć. Dlaczego? Dlatego, że to część mojego życia. Gdybym nagle pousuwała moje konta na portalach społecznościowych jestem pewna, że stałabym się jedną z najbardziej samotnych osób na świecie. Ze zdecydowaną częścią  moich znajomych mam kontakt jedynie dzięki portalom społecznościowym. Doskonale wiem, że odcięcie się od tego nie wchodzi w grę. Znalazłam jednak swoją niszę, którą są listy.

To właśnie dzięki mediom społecznościowym w ogóle dowiedziałam się, że nie tylko ja mam  taki pomysł, żeby pisać. Dzięki tym samym mediom społecznościowym znalazłam przyjaciół do listów. Pewnie da się to zrobić bez pomocy Facebooka, czy Instagrama, ale założę się, że jest to o wiele trudniejsze.

Listy są moją odskocznią. Dzięki nim udowodniłam sobie, że mogę utrzymać kontakt z ludźmi, którzy mieszkają wiele kilometrów ode mnie i nie potrzebuję do tego żadnych nowoczesnych, elektronicznych urządzeń. Dzięki listom zdałam sobie też sprawę z tego, że słowa uwiecznione na papierze znaczą o wiele więcej, niż te wystukane na klawiaturze komputera, czy telefonu. Wymaga to trochę więcej zadumy, przemyślenia, czasu. Dzięki temu, słowa przesłane w liście są tak wyjątkowe, a przyjaźnie dzięki nim zawarte o wiele trwalsze. Choć, jak się często okazuje nie tak trwałe, jak sobie z początku wyobrażałam. O tym wkrótce.

Dla mnie przyjaźń to najważniejsze, co w życiu udało mi się osiągnąć. Często ważniejsza, niż tak bardzo pożądana i poszukiwana przez nas miłość. Nie ma bowiem miłości bez przyjaźni. Moich przyjaciół cenie ponad wszystko i wiem, że zawsze mogę na nich liczyć tak, jak oni mogą liczyć na mnie.

Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.

A.A. Milne Kubuś Puchatek

A czym dla Ciebie jest przyjaźń?

Top25HeartTouchingWinniethePoohQuotesFriends

© Z głową w... chmurkach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci